Podologia
Kto to podolog ?
Podolog to wyszkolony specjalista, który zajmuje się kompleksową opieką nad zdrowiem stóp. Ich praca obejmuje szeroki zakres działań, począwszy od rozpozna różnych schorzeń, przez prowadzenie terapii. Często spotykają się z problemami takimi jak odciski, modzele, wrastające paznokcie, grzybica paznokci czy różnego rodzaju urazy czy odleżyny.
Podologowie wykonują różnorodne zabiegi, włączając w to usuwanie odcisków i modzeli, korygowanie wrastających paznokci, prowadzeniem terapii na kurzajki. Niektórzy specjaliści posiadają także wiedzę z zakresu biomechaniki stóp i potrafią doradzać pacjentom w kwestiach dotyczących odpowiedniego obuwia czy ćwiczeń wspierających poprawę stanu stóp.Istotną częścią pracy podologa jest również edukacja pacjentów na temat higieny stóp, profilaktyki oraz właściwej pielęgnacji. Poprzez regularne kontrole i odpowiednie zalecenia, podologowie dążą do poprawy zdrowia stóp swoich pacjentów oraz zapewnienia im większego komfortu chodu i funkcjonowania.
Pierwsza
Wizyta
Podczas konsultacji u podologa pacjent jest poddawany kompleksowej ocenie stanu stóp, włączając badanie fizyczne i wywiad. Na podstawie zebranych informacji podolog ocenia dolegliwość oraz omawia z pacjentem plan prowadzenia terapii i profilaktyki, często udzielając wskazówek dotyczących higieny stóp i odpowiedniego obuwia. Ostatecznym celem konsultacji jest poprawa zdrowia stóp pacjenta oraz zapewnienie mu większego komfortu i mobilności.
Twój Prblem
Wrastające paznokcie
Problem wrastania paznokci dotyczy wielu osób, bez względu na wiek oraz płeć. Istotne znaczenie dla podologa i skuteczności procesu podologicznego mają przyczyna i stadium wrastania. Jeśli przyczyną jest deformacja paznokcia, konieczna jest korekta jego kształtu oraz toru wzrostu. Do tego celu służą m.in. systemy korygujące (tzw. klamry ortonyksyjne), wykonane z różnych materiałów (metalu i/lub plastiku, gumy), które są przyklejane do powierzchni paznokcia lub zahaczane pod jego bocznymi krawędziami. Zasada działania większości klamer odpowiada zjawisku działania dźwigni jedno lub dwustronnej, dzięki czemu nieprawidłowo ukształtowane boki paznokcia zostają uniesione do fizjologicznego poziomu. W przypadku zaawansowanego wrastania (stadium ziarninowania i wtórnej infekcji) przed rozpoczęciem korekcji zalecane jest (we współpracy z lekarzem) wyleczenie i zagojenie skóry.
Modzel
Modzel jest to ograniczone nadmierne rogowacenie, koloru bladozółtego, jakby prześwitujące przez skórę z wyraźnymi liniami papilarny. Owalne, koliste, czasem o nieregularnym kształcie, zmiany zlokalizowane są najczęściej w miejscach podparcia w okolicy palucha i piątego palca. Niekiedy powodują znaczne dolegliwości bólowe w czasie chodzenia oraz mogą być przyczyną upośledzenia czucia. Powstawaniu modzeli sprzyjają otyłość, zniekształcenia stopy, długotrwały ucisk, tarcie, osobnicza skłonność do nadmiernego rogowacenia, zaburzenia trofiki skóry oraz niewygodne obuwie. Modzele częściej występują u kobiet ze względu na predyspozycje anatomiczne i noszone obuwie (wysoki obcas, wąskie czubki butów). Postępowanie podologiczne polega na usunięciu zrogowaceń oraz poinformowaniu o konieczności noszenia wkładek ortopedycznych, odpowiedniego obuwia i systematycznej pielęgnacji stóp.
Odciski
Odcisk charakteryzuje się ograniczonym zgrubieniem warstwy rogowej z wytworzeniem rdzenia. Zazwyczaj pojawia się w miejscach największych przeciążeń na podeszwach stóp, przestrzeniach międzypalcowych oraz na grzbietowych powierzchniach palców . Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu odcisków są: powtarzający się ucisk, tarcie oraz wady stóp, takie jak płaskostopie i deformacje palców. Jest kilka rodzajów odcisków: twardy, miękki, z kapilarami, nerwowo-naczyniowy, nerwowo-włóknisty, brodawkowaty oraz odciski mnogie. Postępowanie podologiczne polega na usunięciu mas rogowych, korekcie ustawienia stóp, systematycznej pielęgnacji i zaleceniu noszenia wygodnego obuwia.
Pękające Pięty
Pęknięcie, definiowane jako linijny ubytek w naskórku, powstaje na stopach głównie na krawędziach ich podeszew, czyli w miejscach największych przeciążeń oraz najbardziej narażonych na rozciąganie. Typową dla pęknięć lokalizacją są pięty. Takie ubytki mogą osiągać długość nawet do kilku centymetrów i przy rozbudowanej hiperkeratozie sięgać kilku milimetrów w głąb naskórka W zależności od lokalizacji zmian oraz stopnia wilgotności skóry stóp wyróżniamy dwa rodzaje pęknięć . Pierwsze z nich to tzw. suche, które powstają na podłożu suchej, , napiętej i skóry. tworzą się one na krawędziach pięt, a niekiedy pod głowami pierwszego i piątego palca stopy . Brzegi suchych pęknięć mogą być twarde, lub gładkie. Pod naskórkiem, w pustych i głębokich szczelin, powstają warunki sprzyjające kolonizacji drobnoustrojów chorobotwórczych .
Brodawki/Kurzajki
Brodawki stóp to rozrost naskórka o różnym nasileniu hiperkeratozy sprowokowany zakażeniem przez wirus brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus, HPV). Do infekcji dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu ze zmianami, a czynnikiem sprzyjającym jest uraz naskórka. Zachorowalność wciąż wzrasta. Schorzenie najczęściej dotyczy dzieci i młodzieży, dorośli chorują rzadziej. U osób z osłabioną odpornością, chorobami nowotworowymi, po przeszczepach narządów brodawki są liczne, bardzo przerośnięte . Ze względu na obraz kliniczny i czynnik etiologiczny wyróżnia się dwa rodzaje brodawek stóp: myrmecia i mozaikowe.
Onycholiza
Oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska określane jest jako onycholiza . Paznokcie oddzielają się od wolnego brzegu lub bocznych ze stopniowym przesuwaniem się w kierunku macierzy, często na całej szerokości płytki. Niekiedy tworzą się jedynie podłużne pasy nieprzylegającego paznokcia, przesuwające się w jego stronę proksymalną. Oddzielona część paznokcia jest jasna, żółtawa lub biaława, unosi się do góry, wytwarzając przestrzeń, w której gromadzi się keratyna. Może też dochodzić do jej kolonizacji bakteriami, np. pałeczkami ropy błękitnej, drożdżakami, dermatofitami, a wtedy pojawia się zabarwienie zielonografitowe lub żółtobrązowe.
Grzybica
Grzybica paznokci może dotyczyć tylko paznokci albo współistnieć z grzybicą skóry , szczególnie dermatofitową, o innej lokalizacji, a także towarzyszyć zmianom na paznokciach w przebiegu innych schorzeń skóry i ogólnoustrojowych lub powstałych na skutek urazów. Może być wywołana przez różne grzyby, najczęściej jednak przez dermatofity, rzadziej grzyby drożdżopodobne lub pleśniowe.